Oldřich Dudek - Duši básníka jsem dal výpověď

Datum: 19.08.2009
obrázek
S kreslenou tvorbou Oldřicha Dudka se ti dříve narození mohli setkávat především v populárním humoristickém týdeníku Dikobraz. Ti mladší zase možná pravidelně vysedávali u televizní obrazovky, když se právě vysílal Malý televizní kabaret, na jehož scénáristické podobě se milovník bílého vína lví měrou podílel.

Celý život se živíte humorem. Jak moc je to lehké, nebo těžké?

Hudební skladatel Karel Svoboda o mně kdysi řekl, že u nás nezná člověka, který by dokázal rodinu živit humorem.

A vy to dokážete?

Ne. Ale celá léta se o to snažím.

Říká se - devatero řemesel, desátá bída. Jak je tomu u vás?

Když není objednávka na knihu, vždy se objeví objednávka na televizní scénář. Pokud není objednávka na televizní scénář, objeví se objednávka na knihu. A když není objednávka na knihu, ani na televizní scénář, objeví se objednávka na kreslené vtipy pro propagační účely různých podniků.

Co se objevilo nyní?

Teď odevzdávám svojí třináctou humoristickou knihu s názvem Čítanka pro Husákovy děti, aneb hořký smích totality. A začínám pracovat na dvaapadesáti kreslených vtipech pro stolní kalendář jedné společnosti.

Která z výše uvedených profesí je vám nejbližší?

Každá, která mně v dané chvíli přinese peníze, protože život je teď zcela drsně jen o penězích. Kdysi ve mně bydlela dušička básníka, ale musel jsem jí dát výpověď, protože neměla na nájem.

To znamená, že jste se dal zcela do služeb komerce?

Pokud se týká reklamní spolupráce s podniky, tak to snad ani jinak nejde. S psaním scénářů a knih je to jiné. Kdo něco umí, kreslí, kdo umí víc, píše. Už jsem zapomněl, kdo to řekl, ale určitě věděl co říká. Literární a scénáristickou tvorbu jsem nikdy nebral jako fabriku, kam člověk přijde, bouchne do píchacích hodin a už hází vidlemi na pás své scénáristické a literární obludnosti.

Jaký je rozdíl mezi televizní zábavou kdysi a nyní?

Kdysi měla televizní zábava Mistry vtipu a humoru, jako byli Werich, Horníček, Kopecký, Sovák a další. Teď to bude znít jako fráze, ale jejich humor měl myšlenku. Dnešní televizní baviči - až na malé výjimky - svým plytkým blábolením zametli humor na periferii umění. Televizní stanice se množí jako sarančata a souhrn jejich produkce zcela naplňuje známý výrok Jiřího Sováka, který řekl: „Televize? To je jako když se koukáte z okna a nikdo nejde."

Udělala vám, jako scénáristovi, televize nějakou radost?

Ale ano. Například když jsem psal s Ondřejem Suchým scénáře Malých televizních kabaretů pro děti. To byla vážně radost psát pro takové „komedianty" jako jsou Josef Dvořák, Jiří Lábus, Pavel Zedníček, Jitka Molavcová a Ondřej Havelka. Vše to měla pod taktovkou Štěpánka Haničincová a myslím, že se bavili nejen děti, ale i jejich rodiče. Málokdo ví, že Malý televizní kabaret pro děti vysílala Československá televize dlouhých šestnáct let. To je tak, když má člověk invenci. Pak nám tento námi vymyšlený kabaret zcela bez zábran a bez invence ukradla takzvaná nastupující mladá generace, která měla v České televizi své dobrotivé strýčky.

A kdy jste měl radost jako kreslíř?

Měl jsem mnoho výstav svého kresleného humoru, ale největší radost mi přinesla výstava v Lisabonu, kde jsem prodal všechny své akvarelové kreslené vtipy transformované do obrázků o velikosti A4.

O vás se ví, že žijete bohémským životem. Co vás takový život naučil?

To můžu říci dokonce ve verších: Co krok, to konfrontace, co cvok, to myslitel, co noc, to meditace, co den, to věřitel. Myslím, že tyto verše zcela korespondují se slavným výrokem - optimisté tvrdí, že žijeme v nejlepším z možných světů, pesimisté se obávají, že je to pravda.

Ptal se: Martin Šimanov

Foto: archiv autora

Oldřich Dudek

narozen 23. 5. 1946 v Praze. Spisovatel, scénárista a kreslíř humoru. Autor patnácti humoristických knih, například Mejdan s hvězdami, Sex v Čechách, Tučňák je taky jenom člověk, Průšvihy firmy Neprakta, Marika aneb tři roky s idolem. Jako scénárista působí v televizní zábavě - seriál Malých televizních kabaretů pro děti, komedie Lásky na zítřek, Hvězdář a kometa, Správný učitel nenosí meč, v řadě hudebně zábavných pořadů jako například Šestý den je sobota, Stodola Michala Tučného, Dámský kabaret a mnoho dalších. Oldřich Dudek je také autorem velkého množství rozhlasových scének a humoristických povídek, počet jeho kreslených vtipů dosahuje čísla 3 000.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne