Balkon jako prodloužený obývací pokoj s minizahrádkou

Datum: 9.11.2016
obrázek
Máte balkon jako odkladiště sezónních věcí? Udělejte si z vašeho balkonu oázu klidu a relaxujte u kávy. Vypěstujte si vlastní bylinky na domácí mátovou limonádu ke grilovanému masu s tymiánem, rajčaty a bazalkou. Z vašeho starého balkonu se stane nový moderní prostor se stylem.

Nic se nevyrovná příjemnému letnímu vánku, který si můžete vychutnat na balkoně se skleničkou domácí limonády z vaší zahrádky.

Z balkonu další pokojíček

Užijte si výbornou snídani při pití voňavé kávy v pohodlném křesílku s výhledem. Přečtěte si knihu v teplých odpoledních hodinách při západu slunce. Až do pozdních hodin si můžete vychutnat dobré víno při svíčkách, dokud se ruch v ulici nezastaví. Vytvořte si z balkonu další pokojíček, kde vás do chodidel hřeje koberec, na parapetu voní levandule a opět vykvetl další květ jahodníku.

Využít každý centimetr

I na několika metrech čtverečních je možné si vytvořit zelenou oázu klidu, malý kousek ráje v oblacích. Při tak omezeném prostoru pro zahrádku je třeba chytře využít každý centimetr místa. Malý prostor potřebuje harmonické vytvoření kompozice a logické uspořádání. Máme štěstí, že v našich podmínkách lze pěstovat i na takto omezeném prostoru mnoho druhů bylinek, zeleniny i ovoce. K vytvoření příjemného balkonu s možností vypěstování dobrot do vaší kuchyně je třeba několik důležitých zásad, které bere zahradní architekt v úvahu. Rozměry nejběžnějších balkonů jsou 1,2 x 2,5-3,6 m.

Zásady při návrhu

Popovídáte si s vaším zahradním architektem, jaký styl je vám blízký, jak budete balkon využívat a kolik budete ochotni dát péči času. Zahradní architekt vás vyslechne a vytvoří návrh s vizualizacemi. Podle vizualizací si nejlépe dovedete představit váš nový balkon. Zásadní je vytvořit krásné příjemné a chytře uspořádané místo s možností vypěstování si vlastních bylinek do vaší kuchyně nebo na gril.

Dominující prvek kompozice

Základem balkonu je vytvořit dominující prvek, který bude svou barvou určovat charakter celého prostoru. Může to být posezení, velký květináč nebo podlaha. Abyste nezakopávali o malé květináče na vaší podlaze, lze využít stěny balkonu pro pověšení nebo popnutí. Podlahu je možné zútulnit dřevěným roštem nebo barevným kobercem.

Bezpečnost a nosnost

Při návrhu je velmi důležité zohledňovat bezpečnost. Balkony jsou obvykle ve vyšších patrech, a proto je třeba dbát na bezpečnost kvůli dětem, pejskům, ale i sousedům pod balkonem. Je třeba brát v úvahu nejen nosnost balkonu, ale i nosnost zábradlí nebo parapetů, na které se mohou zavěsit nebo položit truhlíky. Větší nádoby se umisťují ke vnitřní stěně balkonu.

Do všech světových stran

Orientace ke světovým stranám zásadně ovlivňuje délku slunečního svitu a tím i délku pobytu na balkoně. Zásadní je také pro výběr rostlin.

Severní strana

Při této orientaci naprosto chybí sluneční paprsky, tudíž je třeba vybrat rostliny snášející dlouhodobě stín. Nelze zde pěstovat jahodník ani jakoukoliv zeleninu, protože by tu nedozrála. Zálivky je třeba méně, ale nesmí se na ni zapomenout. Je dobré přidávat k rostlinám pravidelně hnojení.

Rostliny: pažitka, petržel, řeřicha, máta, meduňka, begonie, fuchsie, pantoflíček, břečťan, barvínek, dlužicha, hortenzie, kapradiny a bohyšky.

Jižní strana

Má nejvíce slunce, a proto tu lze pěstovat mnoho druhů rostlin od bylinek po letničky. Je ideální pro pěstování bylinek, zeleniny, jahodníku a okrasných rostlin. Při této expozici je třeba myslet na častější zálivku a případné zastínění rostlin. Pokvetou zde letničky, netřesky, lomikameny, slunečnice.

Bude se zde dařit zelenině a bylinkám – rozmarýn, dobromysl, levandule, bazalka, tymián a šalvěj.

Západní strana

Orientace na západ poskytuje rostlinám vhodné podmínky. Má dostatek světla odpoledne, ale rostliny neničí polední slunce. Daří se zde rostlinám, které potřebují slunce, ale i těm, které mají rády stín.

Bylinky milují balkon orientovaný na západ, zelenina i ovoce tu krásně dozrají.

Východní strana

Balkon je zalit sluníčkem především v ranních hodinách a odpoledne bývá ve stínu. Kvetoucím rostlinám bude trošku chybět sluníčko, tudíž nebudou tolik nasazovat na květ.

Bylinkám bude tato orientace vyhovovat. Zelenině a jahodníku to může trošku trvat, než dozrají.

Kriteria při výběru nádob

Při výběru nádob se zaměřujeme na velikost, materiál a barvu. Květináč nebo truhlík musí být především odolný vůči povětrnostním podmínkám, UV záření a nesmí být moc lehký, aby neměl tendenci cestovat po balkoně. Nesmí být ani těžký kvůli nosnosti. Nádoby lze pořídit hliněné, keramické, kovové, plastové, sklolaminátové, dřevěné a látkové. Je třeba zvolit vhodný materiál kvůli vypařování vláhy, prohřívání stěn a náchylnosti k praskání mrazem. Substrát do nádob musí být lehký, mít dobrou strukturu a správný poměr rašeliny, zeminy a písku. Nesmí se zapomenout na drenáž ve spodní části nádoby.

Posezení musí zapadat do celkového stylu

Posezení je důležitou součástí balkonu a musí zapadat do jeho stylu. Pokud je dominujícím prvkem balkonu, je zajímavé použít výraznější barvu a váš balkon se tak nádherně prosvětlí. Pokud si vybereme nevýraznou barvu, oživíme prostor barevnějšími květináči nebo kobercem. Abychom docílili praktického využití balkonu, například při věšení prádla, použijeme skládací nábytek, který se může umístit ke stěně a stoleček sklopit ke zdi. Pokud použijeme dřevěnou lavici, můžeme využít její vnitřek jako úložný prostor pro polštářky na sezení. Další součásti balkonu můžou být zastínění, gril, plátno do zábradlí, osvětlení, budka pro ptáčky.

Záleží na výběru rostlin

Výběr rostlin je velmi důležitý a zásadní v pěstování jedlých a okrasných rostlin. Záleží na expozici, velikosti květináče, zvoleném stylu balkonu a míře údržby. Rostliny, které se mohou použít na balkon, jsou nízké keře, trvalky, dvouletky, letničky, bylinky, zelenina a jahodníky. Jejich kombinací docílíme barevné proměnlivosti a dlouhodobého kvetení.

Cena realizace

Cena realizace se pohybuje v závislosti na náročnosti vybraných prvků, výrobě součástí na míru nebo použití recyklovaného nábytku. Cena úpravy balkonu se pohybuje v rozmezí 15 až 30 tisíc, podle náročnosti projektu. Cena návrhu balkonu je fixní 5000 Kč.

Text: Petra Novotná

Vizualizace: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne