Nová podoba bytu s příměsí industriálního stylu

Datum: 22.8.2014
obrázek
Ke svému novému domovu vždy přistupujeme se značným očekáváním. Komfort bydlení odpovídá současným požadavkům, vybavení a řešení bytu je moderní a účelné. Bydlet budeme podle svých představ. Tolik obvyklá teorie.

Asi na prstech jedné ruky bychom dokázali spočítat, v kolika procentech případů se nám naše představy zcela a bezezbytku naplní. Většinou jsme postaveni před jasnou otázku: Vezmeme zavděk kompromisem a zvykneme si, nebo začneme situaci řešit tak, abychom opravdu bydleli tak, jak chceme.

Chyby se odstraňují jen těžko

Pro mnohé z nás je plánovaná přestavba, či změna vybavení interiéru důvodem ke dlouhému zvažování. Ostatně, i my v našich článcích nabádáme, vše si pečlivě rozmyslet, protože chyby se pak jen obtížně, či se zbytečnými výdaji odstraňují.

Mladý manželský pár z Prahy se rozhodl zrekonstruovat svůj dosavadní byt. Starou podobu bydlení si chtěli konečně upravit podle svých představ a požadavků. S bytem 4+kk, který má 90 m2 si ale neuměli sami poradit. Proto na doporučení oslovili architektku Zuzanu Strouhalovou, kterou znali i z pořadu Jak se staví sen.

Plány a představy

Budoucí rozložení pokojů mělo zůstat plus mínus stejné, a to obývací pokoj s kuchyní, ložnice, pracovna a dětský pokoj. Koupelna a WC jsou samostatné. Před několika lety v bytě již jedna menší rekonstrukce proběhla a měnilo se staré elektrické vedení. Také starou podlahu nahradila nová, dřevěná.

Přimíchat trochu industriálního stylu

Požadavkem manželů bylo navrhnout bydlení v přírodních tónech – hnědá, béžová, okrová v kombinaci s dřevem a bílou. A do toho všeho přimíchat trochu industriálního stylu. Největším problémem bylo, jak dispozičně vyřešit rozmístění nábytku v obývacím pokoji spojeném s kuchyní. Prostor byl sice veliký s celoprosklenou fasádní stěnou, která krásně prosvětlovala místnost, ale právě snižovala možnosti umístění vybavení.

Rozdělení místnosti do dvou zón

Architektka pomyslně rozdělila místnost do dvou zón – kuchyně s jídelnou a obývací části. Na kuchyňskou linku ve tvaru „L“ navazuje barový pultík, k němuž je z druhé strany přisazen jídelní stůl. Kuchyňský kout uzavírá stěna, která z opačné strany slouží jako TV stěna obývací části. Tam je klasicky umístěná sedačka s konferenčním stolkem a knihovnou.

Světla v černobílé kombinaci

Barevnost místnosti je základně laděna do okrové výmalby na stěnách. Kuchyně i TV stěna a doplňky jsou navrženy v bílé barvě a doplněny kontrastně tmavým dřevem – jako například deska za kuchyňskou linkou. Ze stejného materiálu je pak navržen i jídelní stůl a knihovna. Celkový design je doplněn o techničtější světla v černobílé kombinaci. Černobílá je i velkoformátová fotografie Brooklynského mostu, která je na zadní straně TV stěny.

Okrová výmalba byla použita také v ložnici manželů, stejně tak i tmavší dřevo, ze kterého se vyrobila postel a noční stolky na míru. Dominantou místnosti, která zde vytváří celkovou atmosféru, je velkoformátová fotografie pobřeží, jejíž autorkou je sama Zuzana Strouhalová.

Koupelně dominuje bílý lesklý obklad

V koupelně si manželé přáli mít každý své umyvadlo. To jim také architektka splnila a i na malém prostoru zde má každý své umyvadlo se zrcadlem a skříňkou. Koupelně i toaletě dominuje bílý lesklý obklad oživený šedočernou matnou mozaikou.

Pracovna zatím slouží jako šatna

Pracovna je zařízena jednoduše a zatím slouží také jako šatna. Dětský pokojík čeká na úplné zařízení, až přijde potomek do rodiny. Vstupní část a hala je prostorná a světlá, dokonce se zde našlo i šikovné místo na umístění pračky.

Text: Jan Chára

Foto: Zuzana Strouhalová

Ing. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d’erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v ateliéru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a od roku 2010 pracuje samostatně pod značkou deZu. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří též autorské šperky. Podílela se také na televizním cyklu Jak se staví sen.

 

PP na sociálních sítích

Facebook

Google+

RSS

Aktuálně

Interiér

Exteriér

Financování

Družstva a SVJ

Něco navíc


Časopis Panel Plus

Jsme ověřená firma

PANEL PLUS PRESS s.r.o. - idatabaze.czNakladatelství a vydavatelství - idatabaze.cz

Odhad online


 

 

 

Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 330 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne